Sayı 3         28.10.2011
Lise Müdüründen | Modern Yabancı Diller | Sanat |

Lise Müdüründen MFL Sanat Arşiv

Değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz,

Okulumuzdan bu yıl sonunda ayrılacak olan direktörümüz Darlene Fisher’ın yerini alacak olan kişiyi belirlemek üzere oluşturulan komiteler bu hafta görüşmelerini yaptılar. Okul Aile Birliği temsilciler komitesine, temsilci öğretmenlerimize, öğrenci birliği başkan ve yardımcılarına hazırlıkları ve ayırdıkları  zaman için çok teşekkür ederim.
.
. Devamı >>

6.sınıfa geçen öğrencilerimiz yabancı dil olarak Almanca veya Fransızca seçerek farklı bir dil daha öğrenmenin heyecanını yaşamaktalar. Bu öğrencilerimizin yıl boyunca okuma, yazma, konuşma ve dinlemeyi kapsayan dört dil becerisine ilişkin temel düzeyde yetkinlik kazanmalarını hedeflemekteyiz. Devamı >>

Lise Müdüründen

Değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz,

Okulumuzdan bu yıl sonunda ayrılacak olan direktörümüz Darlene Fisher’ın yerini alacak olan kişiyi belirlemek üzere oluşturulan komiteler bu hafta görüşmelerini yaptılar. Okul Aile Birliği temsilciler komitesine, temsilci öğretmenlerimize, öğrenci birliği başkan ve yardımcılarına hazırlıkları ve ayırdıkları  zaman için çok teşekkür ederim.

Bu hafta Pazar günü kış saati uygulaması nedeniyle saatlerimizi bir saat geri alacağız.


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı töreni 28 Ekim Cuma günü ilköğretim öğrencileri için saat 10:00’da ve lise öğrencileri için saat 11:40’ta Enka İbrahim Betil Oditoryumu’nda düzenlendi. Törende görev alan öğrencilerimiz Ayşe Elif Özkan, Murat Umut Midilli, Ali Ustaoğlu, Derin Kıyak, Naz Atlı, Emek Emre, Yaz Angın, Emre Ok, Emir Erbeş, Berk Karapençe, Barkın Işık, Sarper Gür, Balsu Erman, Ediz Gün, Eren Doğuoğlu, Erol Leenhouts, Ömer Gürsoy, Ali Uras, Nurhayat Karakaya ve İrem Altun’a, törenin düzenlenmesinde emeği geçen öğretmenlerimize ve törene katılan öğretmen, öğrenci ve velilerimize teşekkür ediyor ve tüm Enka ailesinin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.


Atatürk’ü Anma Günü - 10 Kasım

Ulu önderimiz, başöğretmen Ata’mızı Anma Günü 10 Kasım Perşembe günü saat 09:05’te Enka İbrahim Betil Oditoryumu’nda 6-12. sınıf öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin katılımıyla düzenlenecektir.


15. Sonbahar Öğretmenler Sempozyumu – 22 Ekim

22 Ekim Cumartesi günü 15. Sonbahar Öğretmenler Sempozyumu’na ev sahipliği yaptık. Sempozyumda  aldığımız övgüler bizi çok motive etti. Günün organizasyonundan, verilen geri dönüşümlü torbalara kadar, öğrencilerin yardımlarından, yemeğin ve ikramların çeşitliliği ve lezzetine kadar aldığımız yorumlar ne kadar iyi bir takım olduğumuzu bir kez daha gösterdi.

35 farklı okulun öğretmenleri tarafından yaklaşık 220 sunumun yapıldığı organizasyonda emeği geçen İşletme birimimize, organizasyon komitesinde yer alan tüm öğretmenlerimize, sunumlarıyla diğer öğretmenlerle paylaşımda bulunan ve ayrıca zamanlarını verip Cumartesi günü katılımcı olarak okula gelen tüm öğretmenlerimize, gönüllü olarak bize destek veren yaklaşık 50 öğrencimize ve sempozyumun gerçekleşmesinde katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum.

 

Van Depremi Yardım Kampanyası
Öğrencilerimizin mezunlar derneğiyle işbirliği içinde başlattıkları Van Depremi için yardım kampanyası sonucunda bir tır dolusu kıyafet, uyku tulumu, battaniye, erzak, çocuk bezi, maması ve biberon toplanmıştır. Özellikle bebek maması, bebek bezi ve biberon ihtiyacı devam etmektedir. Kampanya için çalışan öğrencilerimize ve mezunlarımıza kampanyaya destek veren tüm öğretmen ve velilerimize ve toplanan malzemelerle ilgilenen işletme bölümü çalışanlarımıza teşekkür ederim. Kampanya 4 Kasım Cuma gününe kadar devam edecektir.


Ayrıca öğrencilerimiz AKUT ile birlikte 28-30 Ekim tarihleri arasında İstinye Park’ta bir stand açacak ve Van depremi mağdurları için yardım toplayacaklar. Öğrencilerimizin açacakları standı ziyaret ederek onlara destek vermeniz bizi mutlu edecektir.

 

MEV Dumlupınar İlköğretim Okulu’na Anasınıfı

Okul Aile Birliğimizin desteğiyle MEV Dumlupınar İlköğretim Okulu bünyesinde bir Anasınıfı açılmıştır. 21 Ekim Cuma günü düzenlenen açılış törenine Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yılmaz Gültekin ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç katılmıştır. Okul Aile Birliği’ne ve bu projeye emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Liseye Devam Edecek 8. Sınıf Öğrencileri İçin Akademik Burs Sınavı

Liseye devam edecek 8. sınıf öğrencileri için akademik burs sınavları, 28 Şubat 2012 Salı ve 13 Mart 2012 Salı tarihlerinde düzenlenecektir. Burs sınavlarına girmek isteyen öğrencilerin, 24 Şubat 2012 Cuma tarihine kadar isimlerini Müdür Yardımcısı Deniz Sezer’e bildirmeleri gerekmektedir.

12. Sınıf Öğrencilerine İlişkin Akademik Durum Raporu
28 Ekim Cuma günü 12. sınıf IB öğrencilerimizin velilerine, 11 Kasım Cuma günü 12. sınıf öğrencilerimizin velilerine, öğretmenlerimizin yorumlarını içeren akademik durum raporlarının ilkini göndereceğiz. Nisan ayına kadar gönderilecek bu akademik raporlar, gerek üniversite sınavına gerekse de yurtdışındaki üniversitelere kabul edilmek üzere hazırlanan öğrencilerimizin güçlü ve geliştirilmesi gereken yönlerini içermektedir. Bu raporların velilerimiz tarafından öğrencilerle paylaşılması büyük önem taşımaktadır. Zira öğretmenlerimizin sağlayacağı bu geribildirim, öğrencilerimiz için bir motivasyon kaynağı olacak, öğrencilerimize hazırlıkları ile ilgili yol gösterecektir. Bir sonraki rapor, 22 Aralık Perşembe günü gönderilecektir. 12. sınıf velilerimize bu konuda bizlerle işbirliği yaptıkları için şimdiden teşekkür ederiz.

Öğretmen-Veli Görüşmeleri ile İlgili Hatırlatma
Veli-Öğrenci El Kitaplarında belirtildiği üzere, yıl boyunca velilerimizin, öğretmenlerimizle randevu alarak görüşebileceklerini hatırlatmak isteriz.
Her öğretmenimizin ders programlarına göre belirlenmiş olan görüşme gün ve saatlerine  web sayfamızın lise ve ilköğretim bölümlerinden ulaşabilir ve öğretmenlerimizden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

İlköğretim ve Lise Mezuniyet Törenleri ve Mezuniyet Baloları
İlköğretim mezuniyet töreni, 16 Haziran Cumartesi günü saat 18:00’de Enka İbrahim Betil Oditoryumu ’nda düzenlenecektir. Lise mezuniyet töreni ise 27 Haziran Çarşamba günü saat 18:00’de Enka İbrahim Betil Oditoryumu’nda düzenlenecektir.
Lise mezuniyet balosu 28 Haziran Perşembe akşamı, ilköğretim mezuniyet balosu ise 17 Haziran Pazar akşamı düzenlenecektir.
Okul Aile Birliği üyelerimiz en kısa zamanda mezuniyet balolarının organizasyonu için çalışmaya başlayacak ve çalışmalar sonuçlandıktan sonra, ilgili velilerimizle bağlantıya geçecektir.

Enka Kültür Sanat
23. yılındaki Enka Kültür Sanat Buluşmaları programına görmek için lütfen tıklayınız.

Spor Alanındaki Başarılar
20 Ekim Perşembe günü okulumuz atletizm sahasında yapılan Sarıyer İlçesi Atletizm Yarışları’a okulumuzdan 20 öğrenci ile katıldık  ve yarışmada  5 madalya kazandık. Öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.
Küçük Kızlar 75 Metre
Zeynep Köksal         6-A     İlçe   1.si
Deniz Milli               5-C     İlçe   3.sü
Yıldız Kızlar  100 Metre
Esin Başkaya           8-A     İlçe   1.si
Aleyna Gocay          8-B     İlçe   3.sü
Genç Erkekler  100 Metre
Emre Koçak            10 A   İlçe   2.si

 

Sanat

Sakıp Sabancı Müzesi Sophie Call Sergisi
10. sınıf öğrencilerimizle seçmeli sanat dersinde Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılan “Sophie Call” sergisini inceledik. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), bienal ile eşzamanlı açılan “Son Kez, İlk Kez” adlı sergisinde, Newsweek tarafından günümüzün en önemli 10 çağdaş sanatçısı arasında gösterilen, dünyaca ünlü Fransız sanatçı Sophie Calle’i ağırlıyor. Sergide sanatçı, görme engelli kişilerin “gördükleri” son anın yanı sıra “İstanbul’da yaşayıp denizi görmemiş insanlar” konusunu, özgün bakış açısıyla inceliyor. Ziyaretçilerini, sarsıcı, duygu dolu ve gerçek bir yolculuğa çıkaran ve 3 bölümden oluşan “Son Kez, İlk Kez” adlı sergi 17 Eylül-31 Aralık 2011 tarihleri arasında müzede olacak. Sophie Calle bu çalışmasıyla sanatseverleri, üzerinde hiç düşünülmeyen, varlığı hiç sorgulanmayan görme yetisinin farklı boyutlarını düşünmeye davet ediyor.

Sophie Calle, serginin Son Kez isimli ilk bölümünde, görme kaybıyla doğan veya görme yetisini sonradan kaybetmiş 13 kişiye hatırladıkları son görüntüyü soruyor, anlattıklarını kaleme alıyor, anlatan kişiyi ve anlatılan olayları fotoğraflıyor. Altı Nokta Körler Vakfı ve Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi’nin desteğiyle gerçekleşen sergi ile İstanbul’a, görme yetisini kaybetmiş insanların gözünden bakıyor.

Sophie Calle, serginin İlk Kez isimli 2. bölümünde, İstanbul’da yaşayan ancak denizi hiç görmemiş insanların denizle ilk karşılaşmalarını görüntülüyor. Aynı bölümdeki ayrı bir odada ise bir grup çocuğun denizi ilk gördükleri anda çekilen videosu gösteriliyor. Projede yer alan kişiler, İç ve Doğu Anadolu’dan büyük göç alan Esenler Belediyesi’nin yardımlarıyla seçildi. Yeni bir gelecek arayışıyla, köklerini geride bırakarak göç ettikleri İstanbul’a eğreti halde ilişen, şehri tanımadan, onu çevreleyen denizi görmeden yaşayan, kente yabancı kalmış bu kesim, Sophie Calle’in sanatçı dürtüsünü cezbederek projeye hayat veriyor.


Öğrencilerimizin çok etkilenerek izledikleri bu sergi,  toplumdaki farklı sosyal guruplar hakkında farkındalık oluşmasını ve bir sanatçı duyarlılığı ile yaşama bakmalarına olanak sağladı. Müzede sergi sonrası atölye çalışmasına da katılan öğrencilerimiz sanatçının bakış açısı ile fotoğraflar üzerinde düşünerek düşüncelerini ifade ettiler.
10. sınıflardan Tara Arıkan ve Alara Ayyıldız oditoryumda sunum yaparak, sergide edindikleri izlenimleri arkadaşlarıyla paylaştılar.

Süleyman Saim Tekcan Retrospektif Sergisi
10. sınıf seçmeli sanat dersi öğrencilerimiz ile Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde açılan Süleyman Saim Tekcan Retrospektif Sergisi’ni inceledik.

Girişte yer alan “Benim sanatım ülkemizin kültürü üzerine kurgulanmıştır.’’ Cümlesinden yola çıkarak incelediğimiz yapıtlarda sanatçının kullandığı at figürü ve hat sanatının ne anlama geldiğini öğrendik.

Sanatçının elli yıllık  üretim sürecini kapsayan sergide, baskı resim, yağlıboya, heykel alanında çok sayıda eseri yakından inceleme fırsatı bulduk.

Sanatçıyla yapıtları ve sanat anlayışı üzerine yaptığımız sohbet bakış açımızı geliştirdi.

Sanat Bölümü

Modern Yabancı Diller

Değerli Velilerimiz,
6.sınıfa geçen öğrencilerimiz yabancı dil olarak Almanca veya Fransızca seçerek farklı bir dil daha öğrenmenin heyecanını yaşamaktalar. Bu öğrencilerimizin yıl boyunca okuma, yazma, konuşma ve dinlemeyi kapsayan dört dil becerisine ilişkin temel düzeyde yetkinlik kazanmalarını hedeflemekteyiz. Almanca ve Fransızca derslerinde her seviyede ders kitaplarının yanı sıra okuma kitapları da kullanarak okuma anlama becerilerini destekleyerek geliştireceklerdir.

Bilindiği gibi her yıl Avrupa Dil Portfolyosu’nun bir parçası olan ve dünya genelinde yüksek bir tanınma derecesine sahip olan DELF ve FIT sınavları düzenlenmekte. DELF ve FIT sertifikaları pek çok ülkede işveren ve eğitim kurumları tarafından Almanca ya da Fransızca bilgisinin yeterliliğini gösteren belge olarak kabul edilmekte.

Her yıl olduğu gibi, 2010-2011 Eğitim - Öğretim Yılında da 8-12 sınıflarımızdan pek çok öğrencimiz Fransızca DELF ve Almanca FIT sınavlarına katıldılar. Öğrencilerimiz bu sınavlarda elde ettikleri başarılarından dolayı DELF ve FIT sertifikalarını almaya hak kazandılar. Sertifikalar öğrencilerimize 07/10/2011 tarihinde yapılan törende verildi. Öğrencilerimizi kutluyoruz.


Modern Yabancı Diller Bölümü